Catherine Fisherová - Inkarceron (Inkarceron #1)

Znovu bych chtěla poděkovat Knižnímu klubu za poskytnutí reading copy.


Česká anotace:
Oceněná kniha pro mládež na pomezí fantasy a thrilleru. Sedmnáctiletý Finn denně bojuje o život v Inkarceronu, obrovském vězení, které má vlastní inteligenci a krutě s ní střeží tisíce vězňů. Finn si je díky znamení na ruce jist, že se zde nenarodil jako ostatní, ale přišel Zvenčí. Claudia je dcerou Správce Inkarceronu a má se vdávat; nenáviděný princ jí byl nastrčen mocichtivou královnou. Panuje totiž navenek středověká Doba – supermoderní svět se zastavil a dobrovolně se zbavil vší techniky v zájmu míru. Claudia i Finn jsou vězni svých světů – jenže vše se změní, když naleznou křišťálový klíč, který jim umožní spolu komunikovat.

Po přečtení Smečky jsem začala být mírně skeptická. Nevěděla jsem, co od Inkarceronu očekávat. Na závěr jsem zjistila, že to žádné zklamání nebylo, takže dílko od Catherine Fisherové můžu doporučit dál.

Zatímco Claudia si jako Správcova dcera žije jako ptáček ve zlaté kleci, Finn se musí každodenně potýkat s nevyzpytatelným vězením, které každému hází klacky pod nohy. Kromě toho chlapce zmáhají i záchvaty, při kterých se mu vybavují kousky vzpomínek, jenž si ovšem nedokáže poskládat dohromady. I přesto, že mu všichni okolo - včetně jeho přísežného bratra Keira - říkají, že nikdo Zvenčí nikdy nepřišel ani tam neodešel, on tomu nevěří. Oba hlavní protagonisté tak mají o zábavu postaráno: Claudia se nechce provdat za hloupého Caspara a Finn se snaží prokázat, že ho Vězení nestvořilo.
Oba však spojuje jedna věc - chtějí uniknout.

Zpočátku se mi zdálo, že má kniha pomalejší rozjezd, ale jakmile jsem se dostala za půlku, tak se to rozjelo. Nápad s vězením, které si takřka dělá, co se mu zamane, mi přijde nanejvýš originální. Stejně tak jsem byla ke stránkám přilepená všemi těmi intrikami, objevy a otázkami, na které jsem chtěla v danou chvíli hned vědět odpovědi. To, jak je všechno popsáno, vás donutí alespoň trochu zapnout mozek a ty věci si představit. No, někdy to nebylo zrovna snadné.
Některé věci nejspíš budete tušit s tím, jak se bude děj postupně odkrývat. Hodně mě bavilo číst si o Finnových vzpomínkách, které si zpočátku nemohl poskládat dohromady. Obdivovala jsem na něm tu víru, že nepochází z vězení. Mnozí to popírali, ale on se nenechal.
Chování otce Claudie mě v jedné chvíli dokonce přesvědčilo, že by nemusel být tak špatný. Přišlo mi, že autorka mohla odůvodnit nemoc Jareda, učitela Claudie, ale to se třeba dozvíme v dalším díle.

Kniha má zajímavý konec s náznakem, že se v tom dalším díle budou dít opravdu zajímavé věci a že nic už nebude tak jako dřív. Doufám tedy, že se Knižní klub rozhodne vydat i pokračování, abychom všichni věděli, jak se co vyvrbí. První díl v českém překladu vyjde na začátku května.

Na okraj bych vás ještě informovat, že číslo zobrazení stránek už přesáhlo neuvěřitelných sto tisíc, za což děkuju. :)

8 komentářů:

Anonymní 18. dubna 2011 21:26  

Tak tahle knížka vypadá opravdu zajímavě. Podle toho, co jsem si přečetla, je to úplně něco nového :-) taky jsem chtěla říct, že na stránkách knižního webu se píše, že se chystá v roce 2012 překlad Fallen angels. Odkaz http://www.knizniweb.cz/knihy/106551-nalezeny-milenec.html?show=komentare#additional-info

Anonymní 21. dubna 2011 21:51  

Podle anotace vypadá skutečně zajímavě. Už delší dobu si říkám, že si stáhnu anglickou knížku a pokusím se ji přečíst, a tohle je výborný tip. (dáváš mi jich hodně, ale musela jsem vždy čekat na české vydání...)

Mimochodem - chtěla jsem se zeptat: jak jsi začínala s anglickými knížkami? Já už pár měsíců čtu dvojjazyčné knížky (pozoruju zlepšování v angličtině), ale když jsem si přečetla pár odstavců... budu muset nejspíš ještě nějakou dobu číst dvojjazyčné knížky apod. než se do toho budu moct pustit. Taky jsi tak nějak začínala, nebo jsi to "měla v krvi"? :D Taky bych si občas chtěla něco anglického přečíst, protože máloco k nám dojde, že? Ke spousta zajímavých knížek a mě je líto, že si je (zatím) nedokážu přečíst. Předem moc děkuju za odpověď (buď sem nebo na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz , nevím, jaký tady máš systém)

"xxx" 25. dubna 2011 14:46  

Vypadá neskutečně dobře a zajímavě! .) Určitě si jí přečtu!!! .))

Anonymní 27. května 2011 15:43  

Dnes si jí půjdu koupit, tak jsem se musela někde pochlubit :D :) Děkuju za tip, protože nevim jak dlouho by mi trvalo, než bych si této knížky všimla :))

Anonymní 29. května 2011 17:53  

Zase já :D Už mám přečteno :) A jen bych chtěla říct, že další díl knižní klub plánuje na listopad letošního roku ;)

Anonymní 20. července 2011 14:23  

Doporučuji http://www.mp3stahuj.cz komunitní web plný zábavy, stahuj mp3 zdarma, prohlížej videa nebo obrázky, pobav se u dobrých vtipů. Super web:)

Neliss @ Bookland 6. května 2012 16:19  

Inkarceron som čítala a nejako extra sa mi nepáčil. Teda samotné väzenie bolo fascinujúce, ale bola som z toho celého fakt zmätená.:)

Anonymní 7. června 2014 20:20  

Kdyby si měla chuť, tak na tomhle blogu probíhá knižní maraton, tak to pojď vyzkoušet, bude to stát za to a můžeš i něco vyhrát :)
http://books-films.blog.cz/1406/letni-knizni-maraton

Kam jste to vlezli?

Vítejte na blogu jedné knihomolky, která ráda hltá stránky anglických knih a která moc nemá mozek na to, aby psala klasické recenze. Ačkoli se snaží.
Anotace si sama překládá ze stránky Goodreads, na které je závislá a visí na ní prakticky denně. Čtením příspěvků riskujete odhalení zápletek a závěrů děl. Varovala vás.
Když se ozvete, možná vám dá i číslo ICQ nebo kde že to píše kecy na Facebooku.
Na články si nárokuje autorská práva a po těch, kteří to nerespektují, jde jako pes!
Činnost blogu (po)zastavena v únoru 2011.

Search