Andrea Cremerová - Smečka (Smečka #1)

Stejně jako další řada lidí jsem požádala Knižní klub o reading copies. Tímto bych za příležitost k přečtení knihy ještě před jejím vydáním chtěla poděkovat.

Česká anotace:
Calla Torová není jen tak obyčejná americká středoškolačka, je rozená bojovnice, navíc vůdkyně smečky Nightshadeů. Většinu života tráví v lidském těle, ale stačí jen nepatrný impulz, drobné ohrožení, a promění se ve vlčici. Brzy se však ukáže, že se nemusí ve smrtelném nebezpečí ocitnout zrovna ona nebo její blízcí, aby se její vlčí instinkty probudily. Když při hlídkování v horách narazí na Shaye, lidského mladíka, jehož na životě ohrožuje medvěd grizzly, nezaváhá a zachrání ho. Ve chvíli, kdy se zadívá do jeho očí a ucítí jeho vůni, která jí připomíná jaro, začne pochybovat o věcech, o nichž nikdy nepochybovala. O svém postavení a předem daném osudu, který ji předurčuje stát se družkou přitažlivého vůdce smečky Baneů. Existuje nějaká možnost, že by se všemu mohla vyhnout? Pokud se nechá vést srdcem, riskuje, že přijde o všechno – včetně svého života. Stojí zakázaná láska za takovou oběť? A co když pravidla, na nichž smečky Ochránců a Strážci, jejich vládcové, tak lpí, nemají zajistit všem lidem na světě bezpečí, jak si až dosud myslela, ale jen je kontrolovat? Smečkou započíná třídílná akční a zároveň romantická fantasy série...

Prvotina autorky nás zavádí do světa vlků, kde hierarchie hraje velkou roli a kde porušování zákonů může končit i smrtí. Calla si je toho vědoma a přesto si nedokáže pomoct... mnohokrát. Vůdkyně smečky Nightshadeů měla jednu špatnou vlastnost, která nakonec způsobila její nesympatičnost: hrála to na dvě strany. Zaprvé: je tu Ren, se kterým je svatba téměř na spadnutí. Na Callu se snaží zapůsobit a zbavit ji pocitu, že jí zahne, jen co bude mít příležitost (což jsem mu tak moc nevěřila), za druhé je tu Shay, smrtelník, kvůli kterému Calla porušila zákony a do kterého se postupně zamilovává. Hrdinka si mě rovněž nezískala ani tím, že ji často ovládaly hormony, což z ní nedělalo takovou bojovnici a vůdkyni, jak bylo v knize mnohokrát zmíněno. Měla jsem pocit, jako by se mě o tom autorka snažila přesvědčit. Čím víc se ovšem snažila, tím míň to zabíralo a efekt byl spíše opačný. To poté zapříčinilo fakt, že jsem se do čtení musela téměř nutit.
Pozitivní vlastností Cally naopak bylo to, že se dokázala vzepřít. Častokrát brala ohledy na smečku a na jejich potřeby, a i když jí to někdy nebylo zrovna po chuti, zvládala to. Až jednou...

V tom, jak to tedy je s těmi Ochránci, Strážci a Hledači, si uděláte pořádek zhruba ve čtvrtině knihy. Do té doby nezbývá nic jiného, než odhadovat. Andrea Cremerová v knize rozebírá i jejich minulost a některé věci mi ve všem udělaly spíš větší zmatek, než aby mi to všechno vyjasnily.
S postavami jsem až na otce Rena neměla výraznější problém. Po nějaké době už mě sice roztržky, které mezi sebou Ren a Shay vedli, trochu unavovali a připadali mi spíš dětinské, ale čekám, že se tohoto milostného trojúhelníku v nejbližší době nezbavíme.

Za zvláštní jsem považovala celkový koncept knihy: dívka, která je schopná se podle vůle měnit ve vlka a zase zpátky v člověka (a to pozor, s oblečením!) má takové normální starosti: chodí do školy a doma kromě toho, že se hádá s matkou ohledně oblečení, dělá i domácí úkoly. Prostě takový normální život. Další věcí, kterou jsem tu už naznačila a která mi přišla zajímavá, bylo to, kolik porušila Calla zákonů a příkazů. Domnívala jsem se proto, že zákonitě musí přijít nějaký trest, ale dalo by se říct, že v tom nejlepším kniha skončila.

Některým se kniha líbila, někomu ne. Někdo se staví na stranu Rena, někdo Shaye. Já zůstanu neutrální, poněvadž mě z nich nenadchl ani jeden. Doufám, že se nějak výrazněji projeví v druhém díle a že se z Cally stane ta opravdová vůdkyně, kterou ve Smečce měla být. Vlastní názor na knihu si můžete udělat už zanedlouho, kniha vyjde na začátku dubna.

0 komentářů:

Kam jste to vlezli?

Vítejte na blogu jedné knihomolky, která ráda hltá stránky anglických knih a která moc nemá mozek na to, aby psala klasické recenze. Ačkoli se snaží.
Anotace si sama překládá ze stránky Goodreads, na které je závislá a visí na ní prakticky denně. Čtením příspěvků riskujete odhalení zápletek a závěrů děl. Varovala vás.
Když se ozvete, možná vám dá i číslo ICQ nebo kde že to píše kecy na Facebooku.
Na články si nárokuje autorská práva a po těch, kteří to nerespektují, jde jako pes!
Činnost blogu (po)zastavena v únoru 2011.

Search